Yeni Zelanda Sanık Milletvekili’ni suçsuz buldu

Bazı insanlar çaresiz oldukları için hırsızlık yapıyor. Bazı insanlar bedelini ödemek istemedikleri şeylere imrenirler. Bazıları çeteler adına hırsızlık yapıyor.

Bazıları da mağazadan hırsızlık yapıyor çünkü sıkıntılı oluyorlar ve hırsızlık bir tür “duygusal rahatlama” sağlıyor.

Pandemi sonrası mağaza hırsızlığındaki artışın ve bununla birlikte güvenlik önlemlerinin artmasının sorumlusu olarak yaşam pahalılığı krizi gösteriliyor. Ancak Newcastle Üniversitesi kriminoloji uzmanı doçent Xanthé Mallett’e göre perakende hırsızlığının nedenleri o kadar basit değil ve çözümler de öyle olmamalı.

Salı günü Yeni Zelanda Yeşiller Milletvekili Golriz Ghahraman, lüks giyim mağazalarından hırsızlık yaptığı yönündeki suçlamaların ardından istifa etti. Mülteci Ghahraman yıllarca ölüm tehditlerine, cinsel ve fiziksel şiddet tehditlerine maruz kaldı.

Ghahraman, “eylemlerimi mazur görmeye çalışmadığını” ancak bunları açıklamak istediğini, zihinsel sağlığının o kadar kötü etkilendiğini ve “tamamen karakterine aykırı” davranışlarda bulunduğunu söyledi.

“Son zamanlardaki davranışım, aşırı stres tepkisine yol açan son olaylarla tutarlı ve daha önce fark edilmeyen travmayla ilgili” dedi.

Ghahraman, hırsızlıkla suçlanan son yüksek profilli kişi. 2007’de pop yıldızı Britney Spears’ın mağazadan peruk çalmakla suçlandığı bildirildi. Lindsay Lohan bir kolyeyi çaldı; Winona Ryder Saks’tan çaldı.

Eski Liberal senatör Mary Jo Fisher, Güney Avustralya’daki iki süpermarketten mal aldıktan sonra 2012 yılında istifa etmişti. Bir yargıç, kadının hırsızlıktan suçlu bulunmadığını ve “ayrılma durumunda” olduğunu tespit etti. Fisher, ABC’nin Mutfak Dolabı’na depresyon geçirdiğini ve sonunda bipolar bozukluk teşhisi konulduğunu söyledi.

“Her iki olayda da panik atak vardı” dedi.

Yeşiller Partisi Milletvekili Golriz Ghahraman
Golriz Ghahraman, hırsızlık iddialarının ardından Yeni Zelanda Yeşiller Milletvekili olarak istifa etti
Devamını oku
Bu yılın başlarında Avustralyalı grup Ocean Alley’den Lachlan Galbraith, Yeni Zelanda’dayken 17,95 dolarlık bir içecek şişesi kapağını çaldığı için özür diledi. Bunu zihinsel sağlığıyla ilgili herhangi bir şeyden ziyade “tam bir aptallık” anı olarak nitelendirdi.

“Bu yaşam maliyetiyle ilgili değil… kaynak elde etmekle ilgili değil. Mallett, “Finansal olarak zorluk yaşadıkları için çalmıyorlar” diyor ve belirli bir durumdan bahsetmediğini açıkça belirtiyor.

Genel olarak hırsızlık yapan yüksek profilli, iyi kaynaklara sahip kişiler hakkında konuşan Mallett, onların muhtemelen eşyayı asla kullanmayacaklarını, saklayacaklarını, başkalarına vereceklerini ve hatta iade edeceklerini söylüyor.

“İnsanlar kendilerini hırsızlık yapmaya zorlayan akut bir zihinsel sağlık durumundan (kleptomani gibi) muzdaripse, kendilerini çok endişeli ve sıkıntılı hissederler ve çalmak onların çıkış noktasıdır” diyor.

“Bir şey çaldıklarında duygusal bir rahatlama yaşıyorlar ve bu onların sıkıntılarını yönetme biçimidir.

“Sonrasında genellikle kendilerini aşırı derecede suçlu hissediyorlar ve pişmanlık duyuyorlar.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Hükümet Alıcıların Gedhoruveriya Programı Bütçesini Açıkladı