Uzun süredir hakemlik yapan ve çalışma ilişkileri uzmanı olan Donald

Donald S. Wasserman, 92, eski Philadelphia’lı, bir zamanlar Federal Çalışma İlişkileri Kurumu’nun başkanı, Amerikan Eyalet, İlçe ve Belediye Çalışanları Federasyonu’nun uzun süredir araştırma ve toplu pazarlık direktörü ve aranan iş hukuku uzmanı, Pazar günü öldü. 21 Mayıs, Washington’daki Sibley Memorial Hastanesinde pnömoni komplikasyonları.

Bay Wasserman, 60 yılı aşkın bir süredir ırksal, sosyal ve ekonomik adaletin savunucusuydu ve toplu pazarlık sürecinin her tarafında çalıştı. 1967’den 1995’e kadar AFSCME’de başkan yardımcısı, baş müzakereci, sözcü ve politika yapıcı olarak görev yaptı ve 1996’dan 2001’e kadar Federal Çalışma İlişkileri Kurumu üyesiydi. 2002’den 2017’de emekli olana kadar tarafsız hakem olarak çalıştı. kamu ve özel sektör emek müzakereleri için.

İş kanununa batmış olan Bay Wasserman, kamu sektörü toplu iş sözleşmelerine ilişkin her eyalet kanununa dahil edilmesi gerektiğini söylediği 15 ilke geliştirdi. Pazarlık birimi yapısı, çıkmaz çözüm prosedürleri, kamu hizmeti reformu ve diğer işçi sorunları hakkında Kongre ve eyalet yasama komiteleri önünde sık sık ifade verdi.

Meslektaşları, “tutkulu bir hayat yaşadığını” ve akıl hocası olarak hizmet ettiğini ve görev süresi boyunca AFSCME üyeliğinin üç katına çıktığını söyledi. Eski bir meslektaşım çevrimiçi bir övgüde “Don Wasserman sayesinde daha iyi bir işçi lideriydim” dedi.

Bay Wasserman, 1993 tarihli Ulusal ve Toplum Hizmeti Yasasının oluşturulmasında ve 1938 tarihli Adil Çalışma Standartları Yasasının güncellenmesinde etkili oldu. Yakın tarihli bir çevrimiçi video röportajında, “Fikir, işvereni becermek değil,” dedi. “Fikir, işçilerin yararına işleyen ama aynı zamanda işverene birçok yönden yardımcı olan bir sürece sahip olmaktır.”

Alaska, Illinois, Indiana, Iowa, Ohio, Washington ve diğer eyaletlerdeki AFSCME’nin 75 konseyi ve 3.000 yerel sendikası için sözleşme müzakerelerini, ekonomik araştırmaları ve diğer faaliyetleri yönetti. Çevrimiçi videoda, Güney Carolina’daki bir işçi komitesi önündeki ifadesi sırasında eyalet milletvekillerinden soğuk bir karşılama aldığını, ancak Washington eyaletindeki benzer yetkililerin, iş sözleşmelerinin nasıl “kamu hizmetiyle entegre edilebileceğine” açık olduklarını söyledi. kamu hizmeti sistemi değil, ikisi birlikte nasıl yaşıyor ve faaliyetlerini nasıl koordine ediyorlar.

AFSCME yetkilileri bir saygı duruşunda şunları söyledi: “Keskin analitik becerileri ve hızlı zekası, onu karşılaştığı birçok yönetim temsilcisi için zorlu bir düşman haline getirdi. … Zekiliği ve etkililiğiyle ünlüydü.”

Başkan Bill Clinton, Bay Wasserman’ı 1995 yılında Federal Çalışma İlişkileri Kurumu’na aday gösterdi ve 2000 yılında başkan olarak görev yaptı. Birçok kurul, konsey ve komite üyesiydi ve Amerikan Tahkim Derneği ve Federal Arabuluculuk ve Uzlaştırma’da aktifti. Hizmet.

1952’de Temple Üniversitesi’nden işletme alanında lisans derecesi ve 1956’da Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton Okulu’ndan endüstri ve çalışma ilişkileri alanında yüksek lisans derecesi aldı. AFSCME’den önce ABD Çalışma Bakanlığı, Amerika İletişim İşçileri ve Uluslararası Makinistler Derneği.

Kore Savaşı sırasında Donanmada altı yıl görev yaptı ve sosyal adalet konusundaki gayretinin çoğunu o dönemde yaşadığı ırkçılık ve adaletsizliğe borçluydu. Bir partide Natalie Gutman ile tanıştı ve 1963’te evlendiler.

Üniversiteden sonra Washington’a taşındı ve karısıyla Adam ve Matt’in oğulları oldu. Sanatı çerçevelemeyi, madeni para ve pul toplamayı ve sanat müzelerinde mümkün olduğunca çok zaman geçirmeyi ve kaliteli şarapları yudumlamayı severdi.

Onlarca yıldır Washington’da yaşamasına rağmen bir Philly spor hayranıydı ve 2022’de uzun bir hafta sonu için Philadelphia Sanat Müzesi’ni, Reading Terminal Market’i ve diğer favori uğrak yerlerini ziyaret etmek için geri döndü. Washington’da simit, hoagie veya çubuk kraker, ”dedi oğlu Matt.

Oğlu Adam şöyle dedi: “Annemle babam bize yaşama zenginliği, hemcinslerimize şefkat ve adaletsizliği kabul etmenin yeterli olmadığı anlayışını aşıladılar. Bize bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için harekete geçmeniz gerektiğini gösterdiler.”

Onun adına bağışlar Temple University Fox School of Business Don Wasserman Memorial Scholarship, Conwell Hall, 7th Floor, 1801 North Broad St., Philadelphia, Pa. 19122’ye yapılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Alex Morgan ve Lindsey Horan, 2023 Dünya Kupası’nın ABD kadın milli takımının kaptanları oldu
Next post NJ İngilizce sınıfındaki genç Afgan kadınlar yazılarında hayallerini paylaşıyorlar: