Ünlü tıbbi kimyasal araştırma ve geliştirme bilimcisi Morris Husbands 85 yaşında öldü.

1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında venlafaksin ilacının yaratılmasına yardım ettiği için ödüller kazandı. Depresyon, anksiyete ve sinir ağrısı semptomlarını hafifletir ve artık dünya çapında kullanılmaktadır.
Eskiden Berwyn’li olan 85 yaşındaki Morris Husbands, depresyon, anksiyete ve sinir ağrısı semptomlarını hafifleten çığır açan bir ilacın geliştirilmesinde etkili olan öncü tıbbi kimyasal araştırma bilim adamını övdü ve 20 Haziran Salı günü Chicago’daki Weiss Memorial Hastanesinde kanserden öldü.

Dr. Husbands, St. Davids ve Princeton’da Wyeth Pharmaceuticals ve Wyeth-Ayerst Laboratories, şimdi Pfizer Inc. için otuz yıldan fazla çalıştı ve 1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında venlafaksin ilacının yaratılmasına yardımcı oldu. Reçeteli ilaç, beyin hücreleri arasındaki kimyasal mesajlaşmayı etkiler ve sinirlilik ve üzüntü duygularını hafifletir ve serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri adı verilen yeni bir antidepresanlar sınıfı yarattı.

Bu çalışmanın bir sonucu olarak, Dr. Husbands ve iki arkadaşı, ilacın “keşfi ve geliştirilmesinde yenilik” nedeniyle New Jersey Araştırma ve Geliştirme Konseyi’nden 2001 Thomas Alva Edison Patent Ödülü aldı. O zamanlar Wyeth’te araştırma ve geliştirme başkanı olan Robert R. Ruffolo, ödülü açıklarken, Dr. Husbands’ın çalışmasının “depresyon ve yaygın anksiyete bozukluğundan mustarip milyonlarca insanın hayatı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu” söyledi.

Dr. Husbands ve birkaç meslektaşı da venlafaksin üzerindeki çalışmalarından dolayı Amerikan Kimya Derneği tarafından 2014 Kimya Kahramanları seçildi. 1996’da Karayip Çalışmaları Enstitüsü’nden bilimde mükemmellik için Karayip Amerikan Mirası Ödülü kazandı.

Washington’daki o ödül töreninde, dönemin Barbados başbakanı Owen Arthur, Dr. Husbands’ı yalnızca araştırması için değil, “nerede olursak olalım kendimizi Karayip halkı olarak tanımlayan yeni bir ulusal ruh” yaratmaya yardım ettiği için övdü.

Kızı Jennifer, “Baştan sona bir ada adamıydı,” dedi. “Rahat, akışa ayak uyduran, her zaman pozitif bir adamdı ve herkes onun gülüşünden bahsederdi.”

Dr. Husbands, İngiltere’deki Londra Üniversitesi’nden kimya alanında lisans derecesi ve Jamaika, Kingston’daki West Indies Üniversitesi’nden 1967’de organik kimya alanında doktora derecesi aldı. Londra’daki Hammersmith Hastanesi’nde altı ay araştırma yaparak geçirdi ve bir bilim programı başlattı ve Barbados’taki Christ Church Foundation School’da iki yıl boyunca kimya öğretmenliği yaptı.

1967’de Iowa Eyalet Üniversitesi’nde ve ardından 1968’de Detroit’teki Wayne Eyalet Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi. Wyeth tarafından işe alınan doktoralı ilk Siyah adam olduktan sonra 1970’te Batı Philadelphia’daki Wynnefield’a taşındı. 2002 yılında emekli oldu.

Bir arkadaşı çevrimiçi bir övgüde “Etkisi ve mirası, tıpkı gülümsemesi gibi güçlü, güzel ve bulaşıcıdır” dedi. “O, bu dünya üzerinde derin bir etkisi olan güzel, güzel bir ruh.”

George Edward Morris Husbands, 28 Haziran 1937’de Bridgetown, Barbados’ta doğdu. Çocukken Gravesend sahilinde yüzmeyi öğrendi ve ömür boyu müzik aşığı olarak 1960’larda Jamaika’da ska ve calypso’nun reggae’ye dönüşmeye başlamasıyla eğlendi.

Bir kimya öğretmenine ihtiyacı olduğunda Detroit’te hemşirelik öğrencisi Judith Lee Doyle ile tanıştı ve altı ay sonra 1969’da Sevgililer Günü’nde evlendiler. Philadelphia’ya taşındıktan sonra oğulları Julian ve kızı Jennifer oldu ve daha sonra Devon ve Berwyn’de yaşadılar.

Karısı, 1970’lerde TV yarışma programı The $10.000 Pyramid’de büyük ödülü kazandı ve bunu Devon’daki evlerinin peşinatı olarak kullandılar. Daha sonra ayrıldılar ve Dr. Husbands, lise yıllarında çocukların birincil bakıcısı olarak hizmet etti. Eşi 2022’de öldü.

Husbands, Eagles ve 76ers’ı takip eden hevesli bir spor hayranıydı. Yıllarca Phillies ile sezonluk biletleri vardı ve 2015’te Cole Hamels, Hamels’in Phillies ile son başlangıcında Cubs’ı vuramadığı sırada ailesiyle birlikte Chicago’daki Wrigley Field’daydı.

Canlı caz müziği dinlemekten hoşlanıyordu, Walnut Street Theatre’da uzun süredir aboneydi ve Monmouth Park yarış pistinde favori atlara küçük bahisler yaptı. Karayip aksanını hiç kaybetmedi ve arkadaşları, gençken şarkıcı Billy Ocean’a ve yaşlandıkça aktör Morgan Freeman’a benzediğini söyledi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Recreation’dan emekli komiser yardımcısı Carol B. Rice 80 yaşında öldü.
Next post Ünlü piyanist ve Pops efsanesi Peter Nero, 89 yaşında hayatını kaybetti.