Ünlü piyanist ve Pops efsanesi Peter Nero, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Philadelphia Pops’un müzikal auteur’ü ve uzun süredir yönetmeni Perşembe günü öldü, ancak onun kazanan cazibesi ve zarif piyanizmi, yönettiği notaların ve şereflendirdiği konser sahnelerinin ötesinde hatırlanacak.

Kızı Beverly Nero, Eustis, Fla’daki Evde Bakım Destekli Yaşam Tesisinde doğal sebeplerden öldüğünü söyledi. Hizmetler özel olacak.

Philly Pops yaptığı açıklamada, “Bugün Peter Nero’nun vefatını duyduğumuz için üzgünüz.” Peter’ın Philadelphia’ya getirdiği sayısız unutulmaz an var. Philly Pops her zaman onun vizyonundan, yeteneğinden ve sanatından ilham almıştır.”

22 Mayıs 1934’te Bernard Nierow olarak dünyaya gelen eski dahi çocuk, müzik yolculuğuna New York çocuk yetenek gösterisi devresinde başladı. Çevik parmakları ve kalabalığın beğenisini kazanan çekiciliğiyle, dumanlı piyano salonlarından müzikal güçlerinin zirvesindeki konser sahnelerine yükseldi.

Frank Sinatra, Rod Stewart, Johnny Mathis ve Mel Tormé gibi isimlerle çalışmış olan saygıdeğer piyanist, beğeni toplayan albümler yayınlayarak, kulüp randevuları alarak ve talk show programlarına katılarak yolunu çizdi. Tüm bunlar, pop, klasik ve caz türlerini harmanlayan iki saatlik bir konser programlayabilen bir müzik hazinesi ve sevilen şovmen olarak ün kazanmasına yol açtı.

Bay Nero, The Inquirer ile 2007’de yaptığı bir röportajda, “Çizgilerin nasıl bulanıklaştığını göstermek hoşuma gidiyor,” dedi.

Bay Nero, müzikte sınır tanımıyordu ve Kimmel Center’da onlarca yıldır sanatsal ihtişamının tadını çıkaran dinleyicilerini ve patronlarını memnun etse de, sadece sevdiği müziği çalarak sanatının özgürlüğünü keşfetmeye cesaret etti. The Inquirer’a konuşan Bay Nero, “Kucaklarına koyduğunuz şeylerle meydan okuyan şeylerin bir kombinasyonu olmalı, çünkü bu bir meydan okuma değilse sıkılacaklar,” dedi.

Kayıtları 1961’de, genç müzisyenin RCA ile sekiz yıl boyunca 24 albümlük bir anlaşma imzalamasıyla başladı;

Bay Nero, ilk anlaşmasını yapmadan önce, şimdi Fiorello H. LaGuardia Müzik ve Sanat ve Sahne Sanatları Lisesi olan New York Müzik ve Sanat Lisesi’nde okudu ve cumartesi günleri Juilliard’da yarı zamanlı çalıştı. Ve Brooklyn College’da sanat lisans derecesi alırken, saygın piyano pedagogları Abram Chasins ve Chasins’in eşi Constance Keene ile özel olarak çalıştı.

Bay Nero, ailesinin müziğe yatkın olmadığını söylese de, ona o dönem için oldukça pahalı olan 1.100 dolarlık bir piyano alarak savurganlık yaptılar. Bay Nero, “Borç aldıkları tek zamandı,” dedi.

Bay Nero, 1950’lerde çocukların yetenek gösterilerinde oynadı ve sonunda birkaç yıl birlikte turneye çıktığı Paul Whiteman’ın dikkatini çekti.

Las Vegas’taki Tropicana’da kendi üçlüsüyle çaldıktan sonra, Bay Nero New York’a döndü ve sonunda Frank Sinatra, Jackie Gleason ve bir müzisyen topluluğu olarak hizmet veren bir 52nd Street salonu olan Jilly’s tarafından işe alındı.

Jilly Rizzo’nun sahibi olan Bay Nero, caz pirzolalarını geliştirdi ve RCA ile yaptığı anlaşma ve sonunda Columbia Records’a taşınması, uzun süredir devam eden bir müzik devi olarak kaderini belirledi. 1970’lerde, “42 Yazı” single’ı, 1 milyon dolarlık satış yapmasına yardımcı oldu.

Kariyeri boyunca, Bay Nero 70’den fazla albüm çıkardı ve genellikle bir eliyle Philly Pops’u yönetirken, diğer eliyle piyano tuşlarını yaldızladı.

Bay Nero’nun yetenekleri meslektaşları arasında kabul gördü. Ray Charles, Keyboard Magazine ile yaptığı bir röportajda Bay Nero’nun yeteneklerine hayran kaldı: “Art Tatum, istediği her şeyi çalabiliyordu. … Tabii ki Oscar [Peterson] benim erkeğim. … Muhtemelen Oscar’dan sonra kendimi Hank Jones’a en yakın hissediyorum. … Ve Peter Nero topuzlarını oynuyor!

Bay Nero, 2013 yılında Philadelphia Pops direktörü olarak son duruşunu aldı.

Kalabalık, klavyeyi şereflendirmeden önce ayakta alkışladı ve Bay Nero, Verizon Hall’daki o konseri kapatmadan önce son yönetmenlik işaretini verdi.

Grup, grubun son zamanlarda kullandığı ismi kullanarak yaptığı açıklamada, “No Name Pops’un yönetim kurulu, müzisyenleri ve yönetimi, müzikal kahramanımız Peter Nero’nun vefatını öğrenmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” yazdı. “Bağımsızlık Salonu’nun önünde, Sanat Müzesi’nin Merdivenleri’nde, Müzik Akademisi’nde ve tabii ki Kimmel Kültür Kampüsü’ndeki Verizon Salonu’nda yıllarca çaldığımızı hatırlıyoruz. Philadelphia’ya ve dünyaya getirdiği sevinci kelimeler tarif edemez. No Name Pops, biz ilerledikçe Peter’ın Mirasını onurlandırmak için elimizden gelen her şeyi yapacak.

Bay Nero üç kez evlendi ve boşandı. İlk karısı, Jedd ve Beverly adında iki çocuğu olduğu çocukluk aşkı Marcia Dunner’dı. İkincisi, Alabama’dan bir uçuş görevlisi olan Peggy Altman ve üçüncüsü, eski Philly Pops piyanisti Rebecca Edie idi.

Bay Nero, kızıyla birlikte oğlu Jedd tarafından hayatta kaldı; üç torun; ve kardeşi Alan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ünlü tıbbi kimyasal araştırma ve geliştirme bilimcisi Morris Husbands 85 yaşında öldü.
Next post Okyanus kabuğu levhalarında su depolama kapasitesi yaşla birlikte artar