Erkek bebekler ilk bir yılda kız bebeklerden daha fazla ‘konuşuyor’

Küçük bebekler çok sayıda ciyaklama, ünlü benzeri sesler, hırıltılar ve “ba” veya “aga” gibi kısa sözcük benzeri sesler çıkarır. Konuşmanın bu habercileri veya “protofonlar” daha sonra eski kelimelerle ve nihayetinde tüm ifadeler ve cümlelerle değiştirilir. Bazı bebekler doğal olarak diğerlerinden daha “konuşkan” olsa da, 31 Mayıs’ta iScience’ta bildirilen yeni bir çalışma, bu seslerin sayısında erkekler ve kadınlar arasında farklılıklar olduğunu doğruluyor.

Genel olarak, erkek bebeklerin ilk yılda kız bebeklerden daha fazla “konuştuğunu” bulmuşlardır. Araştırma, aynı ekip tarafından yapılan çok daha küçük bir çalışmanın daha önceki bulgularını doğrulasa da, yine de bir sürpriz olarak karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni, kadınların dilde erkeklere göre güvenilir bir avantaja sahip olduğuna dair yaygın ve uzun süredir devam eden bir inancın olmasıdır. Araştırmacılar, dilin evrimsel temelleri için de ilginç çıkarımlara sahip olduklarını söylüyorlar.

Tennessee, Memphis Üniversitesi’nden D. Kimbrough Oller, “Kadınların dilde erkeklere göre küçük ama fark edilebilir bir üstünlüğe sahip olduğuna yaygın olarak inanılıyor” diyor. “Fakat ilk yılda, erkeklerin kadınlara göre konuşmaya benzer seslendirme ürettikleri kanıtlandı.”

Bununla birlikte, erkek bebeklerin dil gelişimindeki belirgin erken avantajları uzun sürmez. Oller, “İlk yılda erkekler daha yüksek seslendirme oranları gösterirken, kızlar ikinci yılın sonunda erkekleri yakalayıp geçtiler” diyor.

Oller ve meslektaşları cinsiyet farklılığına hiç bakmamışlardı. Başlıca ilgi alanları, bebeklik döneminde dilin kökenleridir. Tahmin etmeleri gerekseydi, kız bebeklerin erkeklerden daha fazla ses çıkarabileceğini tahmin ederlerdi. Ancak 2020’de Current Biology’de bildirilen daha önceki bir makalede aynı sonucu aldılar.

Yeni çalışmada, aynı modeli çok daha büyük bir çalışmada ayırt edip edemeyeceklerini görmek istediler. Oller, yaklaşık iPod büyüklüğünde bir cihaz kullanan 5.899 bebeğin gün boyu 450.000 saatten fazla kaydını içeren söz konusu örneklem boyutunun “muazzam” olduğunu söylüyor. Bu kayıtlar, yaşamın ilk 2 yılı boyunca bebek ve yetişkin sözlerini saymak için otomatik olarak analiz edildi.

Oller, “Bu, bildiğimiz kadarıyla, dil gelişimi üzerine şimdiye kadar yapılmış herhangi bir çalışma için en büyük örnektir” diyor.

Genel olarak veriler, erkek bebeklerin kızlara kıyasla ilk yılda %10 daha fazla söz söylediğini gösterdi. İkinci yılda fark yön değiştirdi ve kız bebekler erkeklerden yaklaşık %7 daha fazla ses çıkardı. Bu bebeklere bakan yetişkinlerin söylediği kelime sayısı her iki yılda da kız bebeklerde erkeklere göre daha yüksek olmasına rağmen bu farklılıklar gözlendi.

Araştırmacılar, erkek bebeklerin genel olarak daha aktif oldukları için erken yaşlarda daha sesli olmalarının mümkün olduğunu söylüyor. Ancak, erkek bebeklerde artan seslendirmelerin 16 aya kadar kaybolduğu, ancak daha yüksek fiziksel aktivite düzeylerinin geçmediği göz önüne alındığında, veriler bunu desteklemiyor gibi görünüyor. Ancak Oller, bulguların, bebeklerin sağlıklarını ifade etmek ve kendi hayatta kalma şanslarını artırmak için erken yaşlarda çok fazla ses çıkardıkları şeklindeki evrim teorisine uyabileceğini öne sürüyor.

Öyleyse neden erkek bebekler kızlardan daha çok ses çıkarırken ilk bir yıl içinde daha sonra değil? Oller, “Bunun, erkeklerin ilk yıl içinde kızlardan daha fazla ölmeye karşı daha savunmasız olmasından kaynaklanabileceğini düşünüyoruz ve ilk yıl içinde bu kadar çok erkek ölümünün meydana geldiği göz önüne alındığında, erkekler özellikle vokal uyum sinyalleri üretmek için yüksek seçim baskısı altında kalmış olabilir.” diyor. Yaşamın ikinci yılına gelindiğinde, ölüm oranları genel olarak dramatik bir şekilde düşerken, “özel fitness sinyali üzerindeki baskı hem erkek hem de kızlar için daha düşüktür” diye ekledi.

Araştırmacılara göre bakıcıların bebek seslerine nasıl tepki verdiğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

“Bakıcıların fark edilebilir ilgi tepkileri göstereceklerini ve konuşmaya benzer seslerle büyüleneceklerini tahmin ediyoruz; bu, bebeğin zindelik sinyalinin, özellikle etkili bir şekilde seslendiren bebeklerin refahına yatırım yapma konusunda gerçek sevgi ve isteklilik duygularını ortaya çıkardığının göstergesidir. ” diyor. “Bakıcıların erkek ve kızların konuşmaya benzer seslerine nasıl tepki vereceklerini merak ediyoruz. Ancak hangi bebeklerin hangileri olduğunun onlara söylenmesi gerekebilir, çünkü sadece seslendirmelerde cinsiyetin ayırt edilip edilemeyeceğini bile bilmiyoruz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post NJ İngilizce sınıfındaki genç Afgan kadınlar yazılarında hayallerini paylaşıyorlar:
Next post Webb Telescope en uzaktaki aktif süper kütleli kara deliği tespit etti