İsrail vatandaşlarının PCR testi negatif olması ve

Yetkililer, İsrail’in koronavirüsün yeni Omicron varyantının yayılmasını engellemek amacıyla 28 Kasım’da sınırlarını tüm yabancılara kapatacağını söyledi.

Başbakanlık ofisi yaptığı açıklamada, “Özel bir komite tarafından onaylanan durumlar dışında yabancı uyrukluların İsrail’e girişi yasaklandı” dedi ve tedbirin Pazar akşamı yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.

İsrail vatandaşlarının PCR testi negatif olması ve koronavirüse karşı aşılanmışlarsa üç gün, aşılanmamışlarsa yedi gün kendilerini karantinaya almaları istenecek.

İsrail, COVID nedeniyle uzun süre kapalı kaldıktan sonra sınırlarını yabancı turistlere yeniden açalı sadece dört hafta oldu.

Tedbir, İsrail’in COVID yanıtını denetlemekle görevli bir kabine komitesi tarafından kararlaştırıldı ve 28 Kasım sabahı tüm kabine tarafından onaylanması gerekiyor.

Hükümetin son duyurusu, sekiz günlük Yahudi bayramı olan Işık Festivali’nin gün batımından birkaç saat önce geldi.

Yeni COVID-19 varyantının bir vakasını belirledikten sonra, ağır aşılanmış nüfusunu korumak için Cuma günü geç saatlerde bir dizi acil durum önlemi aldı.

Sağlık bakanlığı, ilk olarak Güney Afrika tarafından tespit edilen ve B.1.1.529 olarak bilinen yeni türün Malavi’den gelen bir kişide keşfedildiğini söyledi.

Yurt dışından dönen kişilerde iki şüpheli vakanın daha tespit edildiğini, aşılanan üç kişinin de karantinaya alındığını da sözlerine ekledi. Hükümet daha sonra başka bir şüpheli vakayı duyurdu.

Güney Afrika’daki bilim adamları Perşembe günü, Delta için iki veya Beta için üç ile karşılaştırıldığında, en az 10 mutasyonlu yeni B.1.1.529 varyantını tespit ettiklerini söylediler.

Güney Afrika’daki yetkililer, suşun “ciddi endişe” olduğunu ve enfeksiyonlardaki artıştan sorumlu tutulduğunu söyledi.

Botsvana ve Hong Kong’da, Güney Afrika’dan ve Belçika’dan gelen gezginler arasında da tespit edilmiştir.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, yeni varyantın “ilgili ve çok tehlikeli olma potansiyeline sahip olduğunu” söyledi.

İsrail’in 10 milyon PCR test kiti sipariş edeceğini söyledi.

İsrail, Pfizer ile aşının etkinliğine ilişkin veriler karşılığında milyonlarca doza erişim sağlayan bir anlaşma sayesinde, geçen yıl koronavirüse karşı aşıları başlatan ilk ülkelerden biriydi.

Pfizer-BioNTech aşısının ilk aşı sunumu dünyanın en hızlıları arasındaydı ve ülkenin dokuz milyon insanının 5,7 milyondan fazlası şu anda tam olarak aşılanmış durumda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *