Uzun Covid, Karımı İntihar Etti

Eşim Heidi, çoğunlukla asemptomatik bir koronavirüs enfeksiyonu olarak başlayan uzun bir Covid ile 13 aylık bir savaşın ardından intihar etti. Uzun Covid onu tanıdığım en sağlıklı, en canlı insanlardan birinden, bu gezegende bir gün daha kaldıramayacak kadar güçsüz düşmüş birine götürdü.

Geçen Mayıs ayında bir gün eve geldim ve acısını bitirmeye karar verdiğini öğrendim. 13 yaşındaki oğlumuz dışarıda sağlık görevlilerini beklerken çaresizce onu hayata döndürmeye çalıştım.

Onu hastaneye götürdüğümüzde kalbini yeniden çalıştırabilecek kadar iyi bir iş çıkardım ama vardıklarında beyin ölümü gerçekleşti. Acil servis doktoru onun depresyondan öldüğünü varsaydı.

Ona “Depresyonda değildi, uzun Covid’di” dediğimde şaşkınlıkla bana baktı ve “Uzun Covid nedir?” Diye sordu.

Dün gece geç saatlerde, karısı bir sonraki Heidi olabilecek bir adamdan umutsuz bir Twitter mesajı aldım. Uzun süredir Covid hastası ve hayatına son vermekle tehdit ediyordu. Sekiz yaşındaki kızlarına planını çoktan anlatmıştı.

Onu hemen aradım. Heidi ve karısı, açıklanamayan nörolojik titremelerden ve iç göğüs boşluğu titreşimlerinden o kadar acı çektiler ki, uyku yeteneklerini kaybettiler.

Bir işkence yöntemi olarak günlerce uyanık tutulan savaş esirleri gibi, akılları da sağlam bilişsel kararlar verme yeteneğini kaybetti. Bu adamın dehşetini biliyordum. Ne yazık ki, çağrısı bir anormallik değildi.

Karımın ölüm ilanı viral olduğundan beri her gün onun gibi istekleri yanıtladım ve hikayemizi medyayla paylaşmaya başladım.

Karım Heidi Ferrer, sosyal savunuculuk geçmişine ve empatik bir kalbe sahip bir senaristti. Yetenekli, güzel ve tanıdığın en özverili anneydi; ona sık sık “elbiseli güneş ışığı” derdik.

Alkolizmle on yıl süren bir savaşı sadece uzun Covid’de çok daha sinsi bir rakip bulmak için yendi. Ölmeden üç hafta önce, kendi eliyle değil, felç veya kalp krizinden öleceğinden korkmuştuk.

Kalbinin sebepsiz yere kontrolden çıktığını söyledi ve bu virüsün beyne de bulaştığını anlamada bilim adamlarının önündeydi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *