Boris Johnson, karantina sırasında Downing Street partisine katıldığını itiraf etti

Boris Johnson, ilk karantina sırasında Downing Street bahçesinde bir toplantıya katıldığını kabul etti ve bunun bir iş etkinliği olduğunu ve “teknik olarak” hiçbir kuralı çiğnemediğini savunarak ulustan özür diledi.

İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Johnson’ın olayların versiyonunu reddetti ve başbakanı istifaya çağırdı. “Tek soru şu: İngiliz halkı onu kovacak mı, partisi onu kovacak mı, yoksa doğru olanı yapıp istifa mı edecek?” dedi Starmer.

Starmer, Johnson’ı “utanmayan bir adam” ve halkın yalancı olduğuna inandığı biri olarak kınadı ve başbakanın sorumluluktan sıyrılmaya çalıştığını söyledi.

Başbakan’ın sorularından hemen önce merakla beklenen ve dikkatle ifade edilen bir açıklamada Johnson, 20 Mayıs 2020’de güneşli havanın tadını çıkarmak için yaklaşık 100 No 10 çalışanını sosyal mesafeli bir “kendi içkinizi getirin” etkinliğine davet eden bir e-postanın ortaya çıkmasından sonra halkın kitlesel öfkesini kabul etti. .

Dolu bir Commons’a “Sayın Konuşmacı, özür dilemek istiyorum” dedi. “Bu ülkede milyonlarca insanın son 18 ayda olağanüstü fedakarlıklar yaptığını biliyorum. Yaşadıkları acıları biliyorum, yakınlarının yasını tutamıyorlar, hayatlarını istedikleri gibi yaşayamıyorlar, sevdikleri şeyleri yapamıyorlar.”

“Downing Caddesi’nde kuralları koyan insanlar tarafından kurallara uygun şekilde uyulmadığını düşündüklerinde bana ve yönettiğim hükümete karşı hissettikleri öfkeyi biliyorum” dedi.

Johnson, ilgili akşam saat 18:00 civarında etkinliğe yaklaşık 25 dakika katıldığını ve 10 Nolu bahçenin kilitlenme sırasında “ofis uzantısı” olarak kullanılmasıyla bunun bir iş etkinliği olduğuna inandığını söyledi.

Johnson, olayın “teknik olarak, zamanın rehberliği dahilinde olduğu söylenebilir” diyerek, “Geriye dönüp herkesi içeri göndermeliydim” diye ekledi.

Johnson, birçoğunun aynı fikirde olmayacağını kabul ettiğini söyledi ve ekledi: “Onlara ve bu eve, en içten özürlerimi sunuyorum.”

Johnson, 10 numarada ve hükümetin başka yerlerinde toplanan ve diğer tecrit ihlalleri iddia edilen olaylar dizisini araştıran kıdemli memur Sue Gray’in raporunu tamamlamasına izin verilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Açıklamanın ardından yapılan açıklamalarda Starmer, Johnson’ın olaylara ilişkin versiyonuyla alay ederek, bunu “yolunu kaybetmiş bir adamın acıklı manzarası” olarak nitelendirdi.

Starmer, Johnson’ın bir partide olduğunun farkında olmadığını savunmasının o kadar gülünç olduğunu ve bunun aslında İngiliz halkını rahatsız ettiğini söyledi.

Starmer şunları ekledi: “Sonunda herkesin bildiği şeyi, tüm ülke kilitlendiğinde Downing Caddesi’nde içki partilerine ev sahipliği yaptığını kabul etmek zorunda kaldı. Şimdi doğru olanı yapıp istifa mı edecek?”

Johnson’ı “İngiliz halkını aşağılamakla” suçlayan Starmer, eski sağlık sekreteri Matt Hancock ve eski 10 numaralı basın sekreteri Allegra Stratton gibi diğerleri bunu yaparken neden kuralları çiğnemekten veya alay etmekten vazgeçmediğini sordu.

Starmer, etkinliğe katılmanın tecrit kurallarının açık bir ihlali olduğunu söyledi ve Commons’ı temin ederken Johnson’ın bakanlık kodunu çiğnediğini ve istifa etmek için bir neden olarak gördüğü bu tür şeyler hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını da sözlerine ekledi.

Starmer, partilerin kanıtları ortaya çıktığında Johnson’ın “mide bulandırıcı ve öfkeli” gibi davrandığını söyledi ve ekledi: “Şimdi her zaman partilerde olduğu ortaya çıktı. Başbakan, İngiliz halkının neden onun yalan söylediğini düşündüğünü anlayamıyor mu?”

Saldırıya yanıt olarak Johnson, PMQ’larda her zamanki mücadeleci tarzından kaçınarak defalarca özür diledi ve şunları söyledi: “O akşam işleri farklı yapmalıydık.”

Ancak aynı zamanda Starmer’ı Gray’in soruşturmasını beklemeye çağırdı ve son cevabını hükümetinin Covid ile mücadele konusundaki sicilini konuşmak için kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *