İnsanlar Yeterince Yeteneğim Yok Dediler İtalya’nın Çizgi Romanı Gonzo’nun Yükselişi Yeterince Yeteneğim Yok Dediğinde İnsanlar

Michele Rech başarıdan rahatsız. Roma’nın eteklerinde mütevazı bir apartman dairesinde çalışan utangaç 38 yaşındaki çizgi roman sanatçısı, “şöhret” kelimesini kullanmıyor, bunun yerine yönetmek için mücadele ettiği bir “şey” olarak ulusal şöhrete yükselişinden bahsediyor.

Sanat dünyasında Zerocalcare olarak bilinir ve karikatüristin Hunter S Thompson’daki karşılığıdır. Rech’in çizgi romanları bir tür gonzo gazeteciliğidir – İtalya’da ve Kürt güçleriyle iç içe olduğu Suriye’de polis şiddetinin ön saflarında yer alan bir protestocu olarak kendi maceralarından esinlenmiştir.

Bu yıl Netflix, Rech’in keder ve iş güvencesizliği ile mücadele ederken, dev bir armadillo onun hayali vicdanını temsil ettiği en sevilen çizgi filmlerinin bir uyarlamasını yayınladı. Geçen ay dizi, Güney Kore’nin hit programı Squid Game’in önünde İtalya’daki akış listelerinde zirveye yerleşti.

Rech’in kariyeri 2001 yılında, İtalyan polisinin küreselleşme karşıtı protestocuları şiddetli bir şekilde dövdüğü Cenova G8 zirvesindeki kanlı isyanları kaydetmesiyle başladı. O sırada sadece 17 yaşındaydı ve göstericiler arasındaydı.

Rech, “Bu deneyim çok zordu” diyor. “Üniformalı birinin hepimizi öldürmek istediğini hissettim. Bir yıl sonra, vandalizmle suçlanan 25 protestocuyu tutukladılar. Vahşet yeterli değildi; protestolara katılanları hapse atmak istediler. Olanları anlatmam gerekiyordu. İşte her şey burada başladı.”

Rech’in ilk kısa çizgi romanı La Nostra Storia alla Sbarra’nın (Rıhtımdaki Hikayemiz) amacı, satışlarından elde edilen geliri Cenova’daki kargaşa sırasında tutuklanan genç İtalyanların yasal maliyetlerini dengelemek için kullanmaktı.

Kireç çözücü bir çözüm için bir TV reklamı için akılda kalıcı bir jingle’dan esinlenerek “sıfır kireç” anlamına gelen Zerocalcare mahlasını ilk kez kullandı. Aceleyle ismi seçti – aklına gelen ilk şey buydu.

Eskiden okul sonrası öğretmen olarak çalışan Rech, “Bir çizgi roman sanatçısı olmanın ana gelir kaynağım olabileceğini hiç düşünmemiştim” dedi. “Ayrıca birçok insan bana karikatürist olmak için yeterli yeteneğimin olmadığını söylediği için.”

2010 yılında Rech, ilk grafik romanı The Armadillo’s Prophecy üzerinde çalışmaya başladı. İçinde Zerocalcare, dev armadillo’nun huzurunda, İtalyan kültürel klişeleriyle serpiştirilmiş bir sınıf arkadaşının ölümünün yasını anlatıyor.

Düzinelerce yayıncı tarafından reddedildi, ancak bir başlangıç ​​​​şirketi olan Bao, konsepte inandı ve 2012’de 500 kopya basıldı. Kitap 24 kez yeniden basıldı ve 150.000’den fazla sattı. Bu, Rech’in İtalyan karikatüristler arasında ün kazanma yolunda ilk adımıydı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *