OIE, İtalya’da Bulunan Afrika Domuz Ateşini Doğruladı

İtalyan haber ajansı ANSA’ya göre, Alessandria eyaletindeki Ovada’da bulunan bir yaban domuzunda Afrika domuz ateşi (ASF) teşhisi kondu ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü OIE tarafından doğrulandı.

7 Ocak 2022’de yayınlanan bir raporda ANSA, testlerin Umbria ve Marche Zooprofilaktik Enstitüsü tarafından yapıldığını söyledi. Sonuçlar İtalya Sağlık Bakanlığı ile paylaşıldı; ajans, OIE’yi ve Avrupa Komisyonu’nu bilgilendirmekten sorumludur.
OIE tarafından 10 Ocak 2022’de yayınlanan raporda, “Kuzey İtalya’da ölü bir yaban domuzu bulunmasının ardından, şu anda Avrupa’da dolaşımda olan ve başlayan salgın dalgasını karakterize eden genotip 2 için pozitiflik rapor edildi. 2007 yılında.”

Bu sabah (1/10/2022), ek raporlar, sırasıyla Cenova eyaletindeki Piedmont ve Isola del Cantone’da, her ikisinin de ASF’ye sahip olduğundan şüphelenilen, ancak henüz doğrulanmayan iki yaban domuzu leşinin bulunduğunu ortaya koydu.

Başka bir haber kaynağı, üç yaban domuzu karkas bulgusuna daha işaret ederek, “San Giorgio köprüsü ile Carossina çiftlik evi arasındaki Bocchetta yolu boyunca iki hayvanın keşfi, üçüncü yaban domuzu il yolunun yakınında Val Morsone’de bulundu, Fontana bölgesinde.

Analiz edilecek olan üç cesetten de bir el alındı ​​ve daha sonra mevcut hükümlere göre, Voltaggio belediye başkanı Giuseppe Benasso tarafından onaylandığı üzere, kireç kullanılarak gömüldüler.”

ASF’nin bu teşhisi, ASF’li yaban domuzunun süregelen bir sorun olduğu Almanya ve Polonya’daki bölgelerden coğrafi uzaklık nedeniyle önemlidir.

OIE’nin keşfi kabul etmesinden önce, Piedmont’taki bölgesel sağlık konseyi üyesi Luigi Genesio Icardi, Genova Quotidiana çevrimiçi gazete haberinde şunları söyledi: “Bölgesel olarak yetkin veterinerlik hizmetleri, orman yönetim yetkilileri ve çevre ve vahşi yaşam ile toplantılar devam ediyor avcılık sektörleri
Ulusal Plan’da salgın acil durumlar için öngörüldüğü üzere, işletme el kitabı ve konuya ilişkin özel düzenlemelerde öngörülen eylemlerin yerine getirilmesi için yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde kriz birimlerinin kurulmasına başlanmıştır.

Önümüzdeki birkaç saat içinde ‘enfekte alan’ ve ‘gözetim alanı’ ilgili reçetelerle tanımlanacak. En hızlı şekilde hareket ediyoruz, yabani suidae (domuz) üzerinde kontrol önlemlerinin derhal ve koordineli olarak uygulanması, hastalığı mümkün olduğunca sınırlamak ve ortadan kaldırmak için çok önemlidir.

ANSA tarafından yayınlanan raporda ayrıca, “Domuz nezlesi riskine ilişkin alarm son günlerde, yaban domuzlarının “aşırı çoğalması” ile bağlantılı “güçlü bir yayılma riskinden” bahseden Confagricoltura Piemonte tarafından başlatılmıştı.”

Confagricoltura Piemonte Başkanı Enrico Allasia, teşhisin hem ticarete hem de gıda güvenliğine yol açtığı büyük potansiyel zarara dikkat çekti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *