Vasari Terrace’ın Restorasyon Çalışmaları Baharda Başlayacak

Elementlere maruz kalmak, Terrazza Vasariana’nın tamamen restorasyondan geçmek üzere olduğu anlamına gelir. Çarpıcı teras, arkada Uffizi avlusu ile nehir kenarındaki lungarno Anna Maria Luisa dei Medici’ye bakar ve Ponte Vecchio’nun eşsiz manzarasını sunar.

Kampanyanın 300.000 avroya mal olması bekleniyor. Çalışmalar ilkbaharda başlayacak ve altı ay sürecek.

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella bir basın açıklamasında, “Terasın korkulukları, korkulukları ve taş unsurlarının yanı sıra, çoğunlukla görünmeyen alttaki yapıya orijinal güzelliği geri kazandırmak istiyoruz” dedi.

Yabancı otlar kaldırılacak ve teras kimyasal işlemlerle elle temizlenecektir. Gerektiğinde sıva ve dolgu macunu kullanılacak ve duvar konsolide edilecektir.
Yapısal güçlendirmeyi gerçekleştirmek için taş döşemenin kaldırılması muhtemeldir, ancak restorasyon sonunda aynı kaplama değiştirilecektir.

1540’larda Cosimo I de’ Medici, Floransa’nın ana şirketlerini ve yönetim rollerini piazza Ducale bölgesinde bir araya getirmeye karar verdi.

1546’da, ana Medici sulh yargıçlarından 13’üne ev sahipliği yapmak amacıyla, dük sarayı ile Arno Nehri arasındaki caddeyi açtı. Fikir ancak Giorgio Vasari’nin gelişiyle gerçekleşti: Sadece dört ay içinde, 1560’ta model hazırdı ve Uffizi’yi inşa etmek için çalışmalar başladı.

1574’te Cosimo ve Vasari’nin ölümlerinden sonra ilk yapı şekillendi. Binaların arasına yerleştirilmiş dar piazza degli Uffizi, o dönemde iç avlularda kullanılan pietra serena’nın ilginç kullanımıyla bir avlu ve cadde olarak kök saldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *