İtalya, Aşısız Kovid’e İlişkin Kısıtlamaları Sıkılaştırıyor

İtalya’da Covid-19’a karşı aşılanmayan kişiler, ülke çapında okulların yeniden açılmasıyla Pazartesi günü yürürlüğe giren yeni kurallar uyarınca restoranlardan veya iç hat uçuşlarından men ediliyor.

Yalnızca yakın zamanda bir koronavirüs enfeksiyonundan iyileşenler, artan enfeksiyonlar karşısında kısıtlamaların daha da sıkılaştırılmasını temsil eden düzenlemelerden muaf tutuluyor.

Okulların çoğu, okul müdürlerinin, doktorlar sendikasının ve bazı belediye başkanlarının sınıfa dönüşü en az iki hafta ertelemeye yönelik çağrılarına rağmen, hükümet emriyle Pazartesi günü yeni bir dönem için açıldı.

Ancak basında çıkan haberlere göre, ülke genelinde 1000’den fazla konsey okullarını kapalı tutuyor.

Sacco de Milan hastanesindeki üst düzey virolog Massimo Galli, okul açmanın “akılsız ve haksız” olduğunu söylerken, halk sağlığı uzmanı Walter Ricciardi durumu “patlayıcı” olarak nitelendirdi.

İtalya, 2020’nin başlarında koronavirüs tarafından vurulan ilk Avrupa ülkesiydi ve yaklaşık 140.000 ile en yüksek ölüm oranlarından birine sahip.

Rekor seviyelere yükselen COVID enfeksiyonları ile birlikte gelir.

Pazar günü 60 milyonluk bir nüfusta 155 000’den fazla yeni vaka bildirdi.

12 yaşın üzerindeki çocukların yüzde 86’sından fazlası aşılanmıştır ve küçük çocuklar için aşılar mevcuttur. Beş ila 11 yaş arasındaki çocukların yaklaşık yüzde 15’i ilk aşılarını yaptırmıştır.

Virolog Fabrizio Pregliasco, virüsün “üstel bir aşamada. Okulların yeniden açılması ek stres getirecek ve enfeksiyon sayısının en azından Ocak ayının sonuna kadar artacağından korkuyorum” dedi.

Trenitalia Pazartesi günü yaptığı açıklamada, koronavirüs enfeksiyonları nedeniyle 550 güzergahı etkileyen 180 bölgesel treni iptal ettiğini söyledi. Bölgesel otobüs şirketleri ayrıca yüzlerce sürücünün virüse yakalandığını bildirdi.

Restoranlar, oteller ve spor salonları ile yerel veya bölgesel otobüsleri, trenleri, uçakları ve gemileri kullanmak için 31 Mart’a kadar aşı veya yakın zamanda iyileşme kanıtı gösteren Süper Yeşil Geçiş belgesi gereklidir.

FFP2 maskeleri artık tiyatrolarda, sinemalarda, spor stadyumlarında ve tüm toplu taşıma araçlarında zorunludur.

Yeni kurallarla “zorla sürgüne” gönderilme riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda uyarıda bulunan İtalya’nın küçük adalarında aşılanmamış sakinlere ek süre verildi.

Adalarda tek iniş ve çıkış yolunun tekne ve uçak olduğu yerel halk, sağlık ve eğitim nedenleriyle 10 Şubat’a kadar Süper Geçişsiz seyahat etmeye devam edebilecek.

Başbakan Mario Draghi’nin Pazartesi günü ilerleyen saatlerde yeni tedbirler hakkında ülkeye hitap etmesi bekleniyordu.

İtalya sağlık bakanına tavsiyede bulunan Ricciardi, günlük olarak Messaggero’ya en son kısıtlamaların “bilimsel kanıtlara dayanmadığını” ve “salgını durdurmayacağını” söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *