Dünyada Avrupa Buluşması için Karışık Format

43. yıllık ekümenik etkinliğin geçen yıl Torino’da yapılması planlandı, ancak COVID-19 salgını nedeniyle on iki ay ertelendi. Toplantı iki aşamada gerçekleşecek ve Temmuz 2022’de ikinci kez toplanacak.
Yazan Lisa Zengarini

Tarihinde ilk kez, yıllık Taize Topluluğu Avrupa Toplantısı, COVID-19 pandemisi nedeniyle iki aşamalı karma bir formatta gerçekleştiriliyor: 28 Aralık 2021’den 1 Ocak 2022’ye kadar çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. yüz yüze etkinliğin 7-10 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Avrupa’nın dört bir yanından 16-35 yaş arası binlerce genci “Dünyada Güven Yolculuğu” için bir araya getiren ekümenik etkinlik, geleneksel olarak her yılın sonunda bir Avrupa şehrinde düzenleniyor. Bu 43. baskının ilk olarak 2020’de Torino’da yapılması planlanmıştı, ancak pandemi nedeniyle 12 ay ertelendi.

Bununla birlikte, virüsün bulaşıcı Omicron varyantının neden olduğu son dalga, organizatörleri yüz yüze toplantıyı, katılımcıların ailelerle ve Başpiskoposluk mahallelerinde kalmalarının beklendiği gelecek yıl Temmuz ayına ertelemeye zorladı.

Prior, Frère Alois ve Piedmont Bölgesinden gençler de dahil olmak üzere yalnızca sınırlı sayıda Taizé kardeş, Salı günü Fransa’daki Taizé merkezinde resmi olarak başlatılan etkinliğe bizzat katılıyor ve Topluluğun YouTube kanalından takip edilebiliyor.

Bu ilk toplantının öne çıkanları arasında, Çarşamba akşamı saat 20:30’da Torino’daki St. John Katedrali’ndeki Kutsal Kefen’in önünde Birader Alois ile bir dua seansı yer alıyor. Katılımcılara ayrıca 30 Aralık akşamı kalıntıyı düşünme fırsatı verilecek.

Torino Kefeni’nin İsa’nın mezar bezi olduğuna inanılıyor ve sadece özel günlerde halka sergileniyor. Çarmıha gerilmiş gibi görünen bir adamın olumsuz imajını taşıyan keten dokuma bir bezdir. Görüntünün, İsa’nın dirilişi sırasında bazı gizemli yollarla kumaşa yerleştirildiğine inanılıyor. Shroud’un son halka açık sergisi (Gösteri) 2015 yılında gerçekleşti.

Taizé Toplantısı’nda ayrıca göçmenlerle dayanışmaya ve ortak evimizin bakımına odaklanan iki canlı yayın atölyesini içeren atölye çalışmaları da yer alıyor. Yeni Yıl arifesinde yapılması planlanan barış yürüyüşü, pandemi nedeniyle iptal edildi.

Torino Başpiskoposu Cesare Nosiglia, Taizé Topluluğuna ve katılımcılara hitaben yazdığı bir mektupta, yüz yüze görüşmenin ertelenmesinden duyduğu derin üzüntüyü paylaşıyor. geçen yıla damgasını vuran tüm zorluklara rağmen etkinliği mümkün kılmak için çaba sarf etti.

Taizé Topluluğu, Burgonya’daki Fransız kasabası Taizé’de bulunan ve Katolik ve Protestan kardeşlerden oluşan ekümenik bir Hıristiyan manastır kardeşliğidir. 1940 yılında, popüler olarak Frère Roger olarak bilinen ve 2005’teki cinayetine kadar ilk önceliği olan İsviçreli Protestan bir keşiş olan Roger Louis Schutz tarafından kuruldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *